Fajták képekkel




Hackney:

A fajta körülbelül a XVIII-XIX. században alakult ki Angliában. Melegvérű. A fajtát előszeretettel használják fogatban, show-kon és ügetőversenyeken. Elsősorban a látványos ügetőmozgásáért kedvelik, ez is volt a fő tenyésztési cél. Ugyanakkor a fajta mutatós és szépen teljesít az ügetőversenyeken is. A fajta két fajtából alakult ki. A Norfolki és a Yorkshirei ügető lóból. Azt tudni kell, hogy a Hackney fajta szoros rokonságban van a Telivérrel.
A Hackney fajtának a kezdetekkor két típusa alakult ki, egy könnyebb és egy nehezebb, testesebb típus.
A Hackney Tenyésztők Egyesülete 1883-ban alakult meg. A két fajtából szépen lassan egy fajta lett.
Megjelenését tekintve igen kecses, gyönyörű alakot formál. Leghíresebb egybéként az ügetőmozgásáról. A fej kicsi, félkosfej, kicsi fülekkel és nagy szemekkel. A nyak magasan illesztett, mellkasa mély, marja alacsony. Háta középhosszú. Jellemző a fajtára az úgynevezett "zászlós faroktartás". A mellső végtagok hosszúak, akciók mozgásúak. Ugyanakkor a hátsó végtagok viszonylag rövidek.
Marmagassága 155-160 cm, bármilyen színben előfordulhat, de leggyakoribb a pej. A tarkákat kevésbé fogadják el. Fogatlónak és hátaslónak hasznosítják.
Kép:
  
Shagya-arab:
A Shagya arab, Magyarország fajtáinak egyike. Ezt a fajtát nagy becsben tartják mind a magyarok, mind a külföldiek. Kiváló hátasló, híres a minőségéről. Arab jellegű és a XIX. századból származik. 2004.-ben OGY határozat értelmében nemzeti kinccsé nyilvánítva.
Magyarországon a tenyésztési központja a Bábolna Nemzeti Ménesbirtokon található, amit 1789-alapítottak. 1816 után a tenyésztési előírásaik megkomolyodtak a Shagya-val szemben, meghatározták a tenyészcélt, miszerint a kancákat csak keleti vérű mének fedezhetik, így a fajta magas arab vérhányaddal rendelkezik, bár 4 fajtát is meg kell említeni, amely hozzájárult a kialakulásához: arab, spanyol, magyar, és angol telivér.
A fajta nevét az alapító mén nevéből kapta. 1836-ban Shagya a 160 cm-es szürke mén Szíriából érkezett bábolnára, és vele kezdődött meg a fajta tenyésztése.
Hátaslónak kiváló, de fogatlónak, kocsilónak is alkalmas. Találkozhatunk a fajtával díjugratásokon és díjlovaglásokon is. Élénk vérmérsekletű, de szelíd és tanulékony.
A fajta kialakulása:
A XVIII. században az Osztrák-Magyar Monarchia hadseregének lovassága egyre gyorsabb és jobb lovakat igényelt. A katonák igényei a hidegvérű lovak felől egyre inkább a gyors és kitartó lovak felé fordult, amiknek a lovas parádékon az elegancia elvárásainak is meg kellett felelniük. Mária Terézia és fia II. József is sokat tett a lovasművészetekért és a lótenyésztésért. Még rendeleteket is adtak ki a tenyésztés szabályozására. 1789-ben pedig Bábolna-Banapusztán megalapították a Bábolnai Császári és Királyi Ménest, ahova csak küllemre és teljesítményre történő szelekciók után kerülhettek be a lovak. Csekonics József kapitány - aki a tenyésztést felügyelte - főként mezőhegyesi kancákkal, néhány spanyol és egy berber ménnel olyan alapállományt hozott létre, ami megfelelt a kiemelkedő minőségű lóállomány előállítására.
1816-ban olyan határozat született, mely szerint a magas arab vérhányadú bábolnai kancákat csak arab mének fedezhetik. Ezért expedíciót szerveztek a Szíriai sivatagba azokhoz a beduinokhoz, akik tiszta arab telivéreket tenyésztettek. Csak azokat a kancákat és méneket vásárolták meg, melyek nagyok, nemesek, erősek és kitartóak voltak, majd tenyésztésbe állították őket. Így jött létre az a bábolnai arab fajta, amit ma shagyának nevezünk. Az 1856-57. évi expedícióról a megbízott tiszt nem csak elsőosztályú lovakat, hanem egy beduin fiút is hazahozott. A fiú azért csatlakozott a csoporthoz, mert nem akarta  elhagyni az apjától megvásárolt lovakat.  A császár először kadétiskolába küldte, majd megtette a bábolnai ménes ménesparancsnokává. Ő Fadallah el Hedad Mihály. Az ő expedíciói során került Magyarországra a fekete mén O'Bajan, valamint Koheilan is. Később Pettkó-Szandtner Tibor lett a ménes vezetője.
Sajnos a második világháború után a ménes sorsa felett nem szakemberek, hanem politikusok döntöttek. Ők nem értették és nem tartották fontosnak a lovak tenyésztését, ezért Bábolnát "szocialista mintagazdasággá" alakították és baromfitenyészetet hoztak létre. Az értékes bábolnai arab lovak nagy számban kerültek a nyugat-európai tenyésztőkhöz. Miközben a 60-as évek végétől a Bábolnai Ménes új utakat próbált keresni az arab telivér tenyésztésben, a bábolnai Arab Fajta - melyet Shagya Arab Fajtának neveztek el - meghódította az arab lovak szerelmeseit Európában és szerte a világban. Az utóbbi néhány évben a bábolnai Arab Ménes ismét virágzásnak indult.
Tulajdonságai:
A Shagya-arab tömegesebb, inkább "félvéres" benyomást kelt, ennek ellenére nemes küllemét nem veszítheti el. A Shagya-arab az arab fajtajelleget magán hordozó, de a telivér arabnál tömegesebb, nemes, arányos, elegáns ló.
Feje száraz, harmonikus, nemes, ék alakú, széles homlokkal, kiemelkedő szemboltozattal, távol ülő, sötét színű, értelmet sugárzó szemekkel, finom orrcimpákkal, melyek izgalmi állapotban szinte négyzetszerű alakot öltenek. A fülek kicsik és kecsesek, hegyük egymás felé görbül. Az orrhát homorú, vagy egyenes.
A nyak magasan illesztett, mérsékelt hosszúságú és ívelésű, melyet vékony szálú sörény díszít. A mar jól izmolt, a hát középhosszú, olykor rövid, rugalmas és feszes, amely jó kötéssel kapcsolódik a jól izmolt, egyenes farhoz. A far terjedelmes, a hátsó végtagok szabályosak. Jellemző a magas faroktűzés és zászlós faroktartás. Kívánatosak továbbá az izmos, dőlt lapocka és felkar, a terjedelmes, tiszta, száraz ízületek, a tiszta szárak, a szabályos ép paták. 
Kép:

Quarter Horse:

A quarter horse az Amerikai Egyesült Államok első hivatalos lófajtája. Tenyésztését nem igazán tudatosan kezdték el. Az első amerikai telepesek lovakkal dolgoztak a mezőgazdaságban, valamint lóháton is közlekedtek. Gyakran versenyeztették lovaikat, ki tud előbb célba érni negyed mérföldön, innen a fajta neve (quarter = negyed). Törzskönyvezésükre azonban csak sokkal később került sor.
A fajta adatai:
Eredet: XVIII-XIX. század
Származás: Amerikai Egyesült Államok
Küllem: A fajta fő jellegzetessége a különösen jól izmolt far, habár a telivérrel való nemesítés folytán kezd kevésbé erőteljes lenni; atletikus testalkat; rövid szárak; erős lapockák; erős nyak; ék alakú, rövid fej; széles homlok.

 Marmagasság: Kb. 150 cm
Szín: minden szín, a tarka quarter a paint horse
Használat: hátasló; gulya melletti munka; rodeó; mezőgazdasági alkalmazás; versenyló
Érdekesség: A quarter horse több mint 3 000 000 egyeddel a világ legnépszerűbb lófajtája.
A quartereket gyakran fényképezik „háromnegyedes” állásból, hogy farizmukat kihangsúlyozzák.
A Dash For Cash nevű sárga quarter mén Amerika legtöbb pénzdíját nyerte.
Hiába terjedtek el a telivérversenyek, a quarterversenyek még mindig őrzik népszerűségüket.


Kép:


  

Holland Sportló:

A fajta a XX. századból ered. Hazája Hollandia. Kiváló sportló.
A fajta két fajtának a keresztezésének köszönheti létét. Ez a Groningen, mely az erős fart örökítette, és a Gelderlandi, mely a méretet és az akciós ügetést örökítette. Végül a fajtát nemesíteni kellett, ehhez az Angol telivér járult hozzá. Tulajdonképpen a testalkaton javított, mivel a Groningen és a Gelderlandi alapból egy kissé nehezebb testű lófajta. De a fajtába ezen kívül került némi francia és német melegvérű vérvonal is.
Kitűnően alkalmas és elismert is mint díjló, illetve ugróló. Nyugodt vérmérsékletű. A fej kissé telivéres, lábai jó szerkezetűek, patái jó alakulásúak.

 Körülbelül 170 cm marmagasságilag, színileg pedig minden szín elfogadott, kivéve a tarkát. Hátaslónak hasznosítják.

 Kép:

 
 






Lipicai:


A Lipicai ló melegvérű és már a XVI. századtól létezik. Lipicai lovakkal a leginkább a Bécsi Spanyoliskolában találkozhatunk. Tenyésztése nemcsak nálunk, Magyarországon folyik, hanem máshol is, ahol saját típusok alakultak ki a Lipicain belül. A Lipicai lovakat főként a királyi udvarnak szánták.
A Lipicai spanyol-génhányadú ló, a tenyésztésben legnagyobb részt a Spanyol ló volt hatással. A fajta a nevét a Lipica méneséről kapta, melyet 1580-ban hoztak létre. A fajtába került Arab génhányad is. Mindezek után talán említésre méltó a Spanyol Lovasiskola, mely tulajdonképpen a lovairól kapta nevét és 1572-ben alapították. Kicsit tömegesebb, mint egy átlagos melegvérű de sokáig elél.
Nemcsak hátasként állja meg helyét, de nagyon sokszor fogják be fogatba, ahol szintén kiválóan állja a sarat. A fejen látszik az arab hatás, bár kissé kosfej jellegű. A nyaka izmos de rövid, a mar nem kifejezett, háta nem túl hosszú, fara széles, végtagjai rövidek, de erősek és a pata is kemény. Marmagassága 155-170 cm közé esik, színe leggyakrabban a szürke, de előfordul pej és fekete színben is.
A fajta kialakulása:
A fajta eredete több mint 400 évre nyúlik vissza, amikor 1580. május 19-én döntés született egy hercegi ménes felállításáról a köves, karszt-tetőn fekvő Lipicán. A császári udvar számára kívántak itt kiváló, tűrőképes, a pompát, a gazdaságot minden jellegében mutató lovat előállítani. A tenyésztés spanyol lovakkal indult, de egész Európában kutattak olyan mének (de kancák) után is, amelyek a kívánt célt biztosítani látszottak.
A dán királyi ménesből az ugyancsak spanyol hátterű Plútó nevű mén került Lipicára. Követte ezt a mént a nápolyi királyság legjobb spanyol fajtájú méneséből származó Conversano. A csehországi Kladrubból a máig nagy értékűnek tartott Favory törzs alapítója érkezett. Favoryval együtt vásárolták meg a lipicai ménes számára az eredeti spanyol mén Maestosot is. Nápolyból származott a pej színű Neapolitano is, amelyet 13 évesen vették meg a lipicai ménes számára.
Az 1800-as évek elején a Lipicán kialakult ménes sem tudta magát távol tartani az előző évszázadok kiemelkedő tenyészhatású fajtájától az arabtól. A Siglavy törzsből származó arab mén bekerült a fajtába és Siglavy Capriola néven máig virágzó geneológiai vonalat alapított. Időközben kiegészült a lipicai törzs az Incitató és a Tulipan geneológiai vonalakkal. A világon ezt a 8 vonalát ismerik el a fajtának.
Az évszázadok viharaiban a ménes nem mindig folytathatta kívánatos, nyugodalmas életét. A háborúkban előforduló idegen kézre jutás félelme miatt a ménes többször kényszerült menekülésre. Többnyire Magyarországra 1809-1815 között 6 évet élt a ménes Mezőhegyesen. Az 1815-ös visszavonuláskor Mezőhegyesen maradtak az alkatban, tömegben meglévő pluszvariánsok. Mezőhegyesről 1873-ban költözik a lipicai fajtájú ménes Fogarasra, majd 1912 után Fogarasról is Bábolnára kerül. Az 1950-es évektől - először csikóévjáratokkal - indult meg a lipicai fajtájú lovak Bükk hegységbe telepítése. A csikókat 1959-ben követte az egész ménes. Évszázados kitérő után a fajta kialakulásához hasonló talaj és éghajlati körülmények közé tért vissza.
Tulajdonságai:
A lipicai fajtának nagy kosfeje van, amely azonban nem burkolt. Szemei nagyok, élénkek, értelmet mutatók, Feje inkább alacsony tűzésű. Nyaka izmos, kakasnyak, magas illesztésű. Ebből adódóan marjára ráborul gazdag izomzata. Háta hosszú, széles, jól izmolt, mégis gyakran puha. Ágyéka hosszú, széles, jól izmolt, erős, ezért jól kötött.
Fara kifejezetten széles, igen jól izmolt alma vagy dinnye far. Irányultságát tekintve inkább vízszintes. Igás, hintós jellegének megfelelően szügye rendkívül széles, feltűnően jól izmolt. Mellkasa inkább dongás, mint mély, ami maga után vonja lapockájának meredekségét. Fel és alkarja gazdagon izmolt. Ízületei, inai szárazak, szikárak, csontjai tiszták. Hátulsó lábai gyakran kardosak, elől-hátul előfordul a puha csüd. Küllemi jellegéből adódóan mozgása nem térölelő, inkább akciós. Az utóbbi 2-3 generációban sokat javult.

Kép:

                   


További fajták(nem fért volna ki azért nem írtam ki):

"A"                                                                                                                                                  
Abaco vadló - Abaco Wild Horse
Abtenauer
Abesszíniai - Abyssinian
Adayev - Kirgiz Horse
Aegidienbergi
Aenos - Ainos
Akhal-tekini
Albán ló - Albanian
Albínó - Albino - American Cream and White
Al Khamsa
Altai
Alter Real
Altmarki
American Cream Draft
American Gaited
American Saddlebred Horse
American Show Pony - Modern Shetland Pony
Amerikai melegvérű - American Warmblood
Amerikai Miniatűr ló - American Miniature Horse
Amerikai póni - Pony of the Americas
Amerikai Quarter póni - American Quarter Ponies
Amerikai sétáló póni - American Walking Pony
Amerikai Shetland póni - American Shetland Pony
Amerikai telivér
Anatolian Native
Andalúz
Andravida
Anglo Kabardin
Anglo-Arab
Angol hátaspóni - English Riding Pony
Angol telivér - Demi-Sang
Appaloosa - Colorado Ranger Horse
Appendix
AraAppaloosa
Arab félvér
Arab telivér - Jaca Navarra
Aralusian - Hispano-Arabe
Arany Amerikai Hátasló - Golden American Saddlebred
Ardenni - Ardennesi - Belgian Ardennes
Argentine Criollo
Ariegeois - Mérens
Assateague - Chincoteague
Asturian - Asturcon
Ausztráliai Brumby - Australian Brumby
Ausztrál hátaspóni - Australian Saddle Pony
Ausztrál ló - Australian Stock Horse - Waler
Ausztrál póni - Australian Pony
Auxois
Avelignese - Haflingi - Haflinger
Azték ló - Azteca
"C"
"E"
"G"
"I"
Indiai ló - Indian Country-Bred
Iomud
ISR-Sport Pony
Izlandi póni - Icelandic Horse
Izraeli ló
Ír hobbiló - Irish hobby
Ír igásló - Irish Draught Horse - Irish Draft
Ír sportló - Irish Draught Sport Horse
"K"
"M"
Magyar hidegvérű
Magyar melegvérű - Magyar Sportló
Magyar ügető
Malopolski-Lubelsko-Kielecki-Kraków-Rzeszów- Krakowsko-rzeszowski
Mangalarga-marchador
Mangalarga Paulista
Manipur
Maremann - Maremmano
Marismeno - Marisme?oMarokkói Berber ló - Moroccan Barb
Marwari
Masuren - Mazury
McKinley MustangMecklenburgi
Mecklenburgi hidegvérű
Medicine Hat horse
MenorquinMessara
Mezen
Mezőhegyesi félvér
MiharuMingrelian
Minusinsk - Minusin
Misaki
Missouri fox trotter
Miyako
Mongol ló
Montana Travler
Morab
Morgan
Morocco Spotted HorseMorochuco
Mountain Pleasure Horse
Moyle
Muraközi
Murgese
Musztáng - Mustang
"O"
"Q"
"S"
Sable szigeti póni - Sable Island pony
Sadecki
Salerno
Sandalwoodi póni - Sandalwood
Sanhe
Schleswigi hidegvérű - Schleswiger Heavy Draft - Slesvig Holsteiner
Schwarzwaldi - Black Forest Chestnut
Semigreu Romenasc
Senne
Shagya arab
Shetland póni
Shirazi - Darashoori
Shire
Skyrosi ló
Slaski - Sziléziai - Silesian
Slatinany
Sokólsk - Lengyel hidegvérű - Garvolin
Sorraia
Spanyol Berber - Spanyol Barb - Spanish Barb
Spanyol ló - Spanish horse
Spanyol musztáng - Spanish Mustang
Spanyol-Norman ló - Spanish-Norman horse
Spiti póni
Spotted horse - Foltos/pettyes ló
Standardbred - Amerikai ügető
Stuhm - Sztumska
Strelet Arab
Suffolk punch
Sulphur
Sulphur Springs Musztáng
Sumba
Sumbawa
Sunicho poni
Svéd ardenni - Swedish Ardennes
Svéd félvér
Svéd melegvérű - Swedish Warmblood
Svájci melegvérű - Swiss Warmblood - Einsiedler
Szardíniai ló
Szász - Thüringiai hidegvérű
Szicíliai - Sicilian
Sziléziai Nóri
Szíriai ló - Arab Szíriai ló - Syrian Arab
Szlovén hidegvérű
Szomáli póni - Somali Pony
Szovjet igásló - Soviet Heavy Draft
Szudán - Sudan Country-Bred
"B"
Bajor melegvérû - Bavarian - Bayersk
Baleár - Balearic
Bali
Baluchi
Ban-ei
Banker
Bardigiano
Bashkir
Bashkir CURLY HORSE
Basque-Navarre - Pottok - Pireneusi Tarpán - Pyrenean Tarpan
Batak
Bazutó póni - Basotho Pony - Basuto
Belga melegvérű - Belgiumi melegvérű - Belgian Warmblood
Belorusz fogatló - Byelorussian Harness Horse - White Russian Coach
Berber - Barb
Bhirum póni
Bhutia póni - Bhotia Pony
Bitjug - Woronesch
Blazer
Boer
Boszniai póni - Bosnyák hegyiló - Bosnian
Boulonnais - Boulognei
Bourguignon
Brabant - Belga nehéz hámosló - Belgian Heavy Draught
Brandenburger
Bretó Cerda
Breton
Brindle Horse
Brit Sport ló - British Sport Horse
Brit Pettyes póni - British Spotted Pony
Brit melegvérű - British Warm-blood
Brumby
Buckskin
Bugyonnij
Bulgarer
Burguete
Burmese (Shan)
Buryat
"D"
"F"
"H"
Hack
Hackney
Hackney póni - Hackney pony
Hannoveri
Hequ - Nanfan - Khetsyui
Hess és rajnai ló - Hessen and Rheinlander Pfalz
Hesszeni - Hessian - Hesse
Highland póni
Hirzai
Hokkaido
Holland melegvérű - Holland Sportló - Dutch Warmblood
Holland igásló (Németalföldi) - Dutch Draft - Dutch Draught - Niederlander
Holsteini ló
Hucul - Carpathian
Hunter - Ír Hunter - Hunter Irlander
"J"
Jávai póni - Java - Giava
Jinzhou
Jugoszláv hegyi póni - Yugoslav Mountain pony
Jütland ló - Jútlandi - Jysk
"L"
"N"
"P"
Padang
Pahlavan
Paint
Palomino
Pampa
Pantaneiro
Paso - Perui Paso - Peruvian Paso
Paso Fino
Peneia - Pénée póni - Pinia
Percheron
Persano
Perzsa Arab - Persian Arab
Pindos póni
Pintabian
Pinto
Pinzgauer
Pleveni ló - Pleven
Poitou ló - Poitevin - Mulassier igásló
Polesian
Posavac
Pozan - Poznan
Przewalski-ló
Póló póni
"R"
Racking horse
Rajnai melegvérű
Rajnai-Német hidegvérű - Rhenish-German Heavy Draught
Ranchero Stock horse
Renano
Riding Horse
Rijpaard
Riwoche
Rocky mountain póni
Román sportló - Cal De Sport Romanesc
Rottal
"T"
"U"
"V"
"W"
"X"
"Y"
"Z"